Süs Biberi

Biber çiçekliler (Fenerogon) şubesinin, kapalı tohumlular (Angiospermae) alt şubesinin, çift çenekliler
(Dicotyledoneae) sınıfının, bileşik taç yapraklılar (Simpetal) alt sınıfının, patlıcangiller (Solanaceae)
familyasında yer almaktadır.

Capsicum’un M.Ö. 7000 yılından beri besin maddesi, baharat, ilaç ve hatta süs eşyası olarak değerlendirildiği, Kızılderililere ait arkeolojik bulgular üzerindeki şekil ve resimlerden anlaşılmaktadır.

Süs Biberinin anavatanı Orta ve Güney Amerika’dır.

Capsicum annum’un geniş bir çeşitlilik gösterdiği Meksika ve Orta Amerika Süs biberin asıl gen merkezidir.
Güney ve Orta Avrupa, Afrika, Asya

Biberlerin acılık miktarını ölçmek için Scoville acılık ölçeği kullanılır.

Tarihçe

Kafasına sepet geçirmiş köpek figürü Aztek tapınaklarının bir çoğunda rastlanan ve kabul görmüş genel bir kanıya göre bir yarı-tanrıyı temsil eden bir figürdür. Eski Aztek dilinde “beiberaxql” olarak geçmektedir ve aslen “yüzünü gizleyen tanrı” anlamındadır. Aztek hiyerogliflerinin yeni yeni çözülmeye başlandığı yıllarda yanlışlıkla “biber” olarak okunmuş ve günümuze de bu adla kalmıştır. Efsaneye göre, tanrı Quetzalcouatl ile kraliçe Axayacati’nin birleşmesinden doğmuştur. Görevi, o meşhur insan kurban etme törenlerinde, kurbanın ruhunu ölüler ülkesi Tenochtitlan’a götürmek ve orada, onu olümden sonra bekleyen yazgıyı açıklamaktı. Fransız arkeolog ve Aztek tarihçisi Matilde Lacroix, “dieux et deesses a l’epoque des azteques” adlı kitabında bu konuya değinmiş, ve biber’in başındaki sepetin simgesel işlevini açıklamıştır. Buna göre, tanrılara adak sunma törenlerinde genellikle kullanılan bir eşya olarak sepet bolluk ve bereketi simgelemekte, böylelikle de yolculuk sırasinda kurbanın ruhunun rahat etmesini sağlamaktadir. Bir başka iddiaya gore ise, ölüler ülkesinin kapısı Teotihuacan’da biber başındaki sepeti çıkaracak ve ruh kendi yazgısıyla yüzleşecektir.

Sağlık

Yeşil biber C Vitamini yönünden oldukça zengindir. İçeriğinde bulunan kapsaisin (capsaicin) maddesinin oranına göre meydana gelen acılık iştahı arttırıcı vasfı ile birlikte sindirim sistemine bir çeşit dezenfekte edici madde olarak etki eder.